internet sitesi

Şirketlere İnternet Sitesi Zorunluluğu

Türk Ticaret Kanunu’na Uygun İnternet Sitesine Sahip Olma Zorunluluğu

Şirketler bundan sonra internet sitesine sahip olmak zorunda!

14 Şubat 2011 Tarihli ve 27846 Sayılı Resmî Gazetede Web Sitesi Zorunluluğu Kanununun tam metnini görmek için tıklayınız.

İnternet Sitesi Zorunluluğu Yasasına uymayanlara para ve hapis cezaları var!

Tasarının yasalaştığı tarihten itibaren 3 ay içinde hiç web sitesi yaptırmayan ya da yasaya uygun internet sitesi yaptırmayan yöneticiler cezalandırılacak.

Mesleki yeterlilik eğitimi kapsamında Src Belgesi eğitimleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İş makineleri operatörlük belgelerinden Forklift Ehliyeti almak için yapılması gerekenler nelerdir?

Peki bu tasarı hangi amaçla internet sitesinin zorunluluğu getiriyor?

İnternet sitesi herkesin, her yerden kolayca erişebileceği bir veri ortamıdır. Yeni Türk Ticaret Kanunu tasarısı, bu yüzden internet sitesini şart koşmaktadır. Sermaye şirketlerinde çok sayıda -özellikle anonim şirketlerde milyonlara ulaşan sayıda- ortak mevcuttur. Şirketin bilgileri takip edilebilir olmalıdır.

Hangi şirketler internet sitesi yaptırmak zorunda?

Tasarıya göre internet sitesi yaptırmak zorunda olan şirketler şunlardır:

Anonim Şirketler,

Limited Şirketler,

Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler.

İnternet Sitesi Zorunluluğu Yasasına göre yaptırılacak site içeriğinde neler olmalı?

Şirketin kanunen yapması gereken ilanlar, pay sahipleri ve ortakları açısından önem taşıyan açıklamalar, finansal tablolar, bunların dipnotları, yıllık rapor, yönetim kurulunun kurumsal yönetim ilkelerine ne oranda uyulduğuna ilişkin yıllık değerleme açıklaması.

Yeni Türk Ticaret Kanununa göre olması gereken internet sitesinin özellikleri nedir?

Yeni Türk ticaret kanununda internet sitesinde yayınlanması gereken tüm bilgiler, raporlar (toplantı duyuruları, kararları, bilançolar vb.) zorunlu internet sayfası içinde bulunmalıdır. İnternet sitesi, kanundaki değişiklikleri de öngörmeli ve değişiklik yapılmaya uygun olmalıdır.

İnternet sitesi zorunluluğu için dikkat edilmesi gerekenler?

Zorunlu internet sitesi için oluşturulacak yapının yani internet sitenizin yönetici paneli ile idare edilmesi şarttır. Hizmet sağlayan firma kurumsal olmalıdır. Web sitesi daima geliştirilebilir nitelikte olmalıdır. Zorunlu internet sayfası için istenecek yeniliklere cevap vermelidir. Sadece web sitesi zorunluluğuna özel olabilir ama gerekirse şirket tanıtımları için uygun olmalıdır.

Yeni Türk Ticaret Kanunu Yasalaştı – 14 Ocak 2011

Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmaya şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılabilecek. Küçük ölçekli işletmelere ise internet sitesi kurmaları için 1 yıl süre verilecek.

Bir cevap yazın