Websiteniz için Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz. Hiç kimse size “Kesinlikle arama motorlarında üst sıralara çıkma garanti edemez.

Sadece elinden geleni yapar. Çünkü bu işle ilgilenen birçok firma ve şahıs var. Örneğin bunlardan biri size dese ki “Ben emlak kelimesinde ilk sırada çıkmanı garanti ediyorum.” İyi de bu işi yapan her firma ve şahsın müşterisine aynı şeyi söylediğini düşünün. 100 kişiden 10 tanesi ilk sayfada çıkarak sözünü tutmuş olabilecek. Peki ya diğer 90 kişi ya da firma? İşte bu yüzden bu kocaman internet dünyasında belirginleşmek ve göze çarpmak için elinden geleni yapmak demek kesinlikle olacak demek değildir.

Size bu konuda bir tavsiye demeti sunacak olursak şunları söyleyebiliriz. Öncelikle internet sitenizin içeriği özgün olmalıdır. Yani oradan buradan alıntı yaparak kopyala yapıştır yöntemiyle internet sitesi yapılmaz. Hem düşünün ki bu yazılar birilerinin emeğidir. Bu şekilde onun emeğine saygısızlık olmaz mı? Üstelik Google gibi büyük ve gelişmiş teknolojik donanım ve uzman kadroya sahip arama motorları da bu şekilde düşünüyor. Diyor ki “Değerli internet sitesi kullanıcısı eğer ki sen bir yazı yazmışsan ve ben bu yazıyı senden önce başkasında görmüşsem işte o zaman senin yazına da sitene de değer vermem. Çünkü senden önce ben zaten bunu başkasında gördüm neden seni üst sıralara çıkarıyım ki? Üst sıralarda olmak o yazıyı ilk yazanın hakkıdır.” Şimdi düşünelim bakalım emeğe Google kadar değer veriyor muyuz?

Google gibi dünya çapında ün yapmış arama motorları bu ünlerini internet sitelerindeki içerikleri tanımaları özelliğiyle elde etmiştir. Biliyorsunuz ki şu anda Google, resimleri bile tanıyabilme özelliğine sahip. Bu da demek oluyor ki böyle bir teknolojiyle kendi veritabanına kaydettiği bilgileri birbiriyle karşılaştırması hiç de zor olmasa gerek.

Mesleki yeterlilik eğitimi kapsamında Src Belgesi eğitimleri  ve src kurs ücretleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İş makineleri operatörlük belgelerinden Forklift Ehliyeti almak için yapılması gerekenler nelerdir?

Diğer bir konu da internet kullanıcılarının aradığı konuları bulup onlarla ilgili içeriklere ağırlık vermektir. İnternet kullanıcılarının aradığı bilgi hakkında doğru içeriği onlara sunmak demek daha fazla internet kullanıcısının sitenizi ziyaret etmesi anlamına gelmektedir. Bu da internet kullanıcılarının sitenize verdiği değeri arama motorlarının da vermesi demektir.

Günümüzde gerçekten internette çok fazla bilgiye ulaşmak mümkündür. Bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Yani zamanında koskocaman ansiklopedi setlerinde saatlerce aradığımız bilgiyi 10 saniye gibi kısa bir sürede internetten arayıp bulabiliyoruz. Ama burada asıl sorun şu; biliyoruz ki zamanında belki saatlerce aradığımız – ansiklopedilerdeki – o bilgilerin doğruluğuna inanıyor ve güveniyorduk. Peki, şimdi o arayıp 10 saniyede bulduğumuz sonuçların doğruluğuna ne kadar inanıp güvenebiliriz. Ansiklopedi hazırlamak için konunun uzmanı olmak gerekir ve bunu ansiklopedi kullanıcıları da bilir. Ama günümüzde internet ortamında herkes o kadar çok şey yazıyor ve bunun için uzman olmaları gibi bir şart da aranmıyor üstelik. Mesela birkaç gün önce okuduğum bir haberden bahsetmek istiyorum. Bir doktora öğrencisine bir ödev verilmiş. Ödevin konusu bir blog oluşturup bunu duyurmakmış. O da “Can Bonomo Eurovision’dan çekildi” diye bir haber yayınlar. Daha sonra ise bunu yapmasındaki amacın blogunun duyurulmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bunun gibi birçok örnek bulabilirsiniz internetteki bilginin doğruluğunu araştırırken. İşte bu yüzden daima doğru bilgiyi verebilmeniz internet siteniz için çok önemlidir. Bu, internet sitenizin güvenirliğini sağlar. Bunu yapabilmenin yolu da o konunun uzmanı olmaktır. Yani anlamadığınız konularda yazılar yazmamak bunun aksine en iyi bildiğiniz konu üzerine yoğunlaşmanızdır.

Bir cevap yazın